Nemunas (nemunas) wrote,
Nemunas
nemunas

Klausimas

Kas pasakys, kokia šios dešinėje esančios sienos su garažais pirminė paskirtis, tam nieko nebus :)
Tikslesnė vieta - Grigiškių popieriaus fabrikas.
Atsakymas:

Štai taip, prie bulvių laukų, žaliavusių dabartinės atostrados vietoje 1935 metais atrodė Grigiškių popieriaus fabriko hidrotechninis įrenginys - 800 metrų ilgio gelžbetoninis akvedukas. Puikus technikos paminklas, tiesa?


 1930 metais, pastačius Merkio - Vokės kanalą (kuris, beje, iki šiol išsilaikęs ir veikia) Grigiškių popieriaus fabrikas įrengė dvi 1000 AG hidroturbinas, kurios buvo naudojamos popieriaus gamybos mašinoms varyti ir 150 AG hidroturbina, skirta 90 kW kintamosios srovės elektros generatoriams sukti. Kaip matote iš schemos, Vokės kanalas (schemoje Nr. 4), vedantis į akveduką kirto dabartinę automagistralę maždaug nesenai pastatyto pėsčiųjų viaduko vietoje ir vandens srautas iki įrenginių buvo tiekiamas būtent šiuo akveduku. Dabartinė esanti Vokės užtvanka schemoje pažymėta Nr. 1.Tai medžiaga iš kitame mano įraše jau minėto autoriaus Stasio Bilio 2010 metais išleistos dar vienos puikios knygos Hidroelektinių miražai Lietuvoje 1909 - 2009.

Knygoje, beje, parašyta ir kokiu tikslu 1938 metais buvo pastatyta dabartinė prezidento V. Adamkaus rezidencija Turniškėse. Tai buvo administracinis pastatas, skirtas 1939 metais pradėtos statyti Turniškių hidroelektrinės reikalams. Statyba taip ir nebuvo užbaigta, nors padaryta nemažai darbų. Iš esmės šią elektrinę ir dabar dar galima pastatyti. 
.

Tags: energetika, technologijos
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 9 comments